2019 WEHL Entry Draft Results

Round 1

  • 1. Jack Hughes (ANA)
  • 2. Kaapo Kakko (PIT)
  • 3. Kirby Dach (EDM)
  • 4. Bowen Byram (S.J)
  • 5. Alex Turcotte (L.A)
  • 6. Dylan Cozens (BUF)
  • 7. Trevor Zegras (LAS)
  • 8. Cole Caufield (S.J)
  • 9. Spencer Knight (NYR)
  • 10. Vasily Podkolzin (DET)
  • 11. Matthew Boldy (NAS)
  • 12. Alex Newhook (OTT)
  • 13. Peyton Krebs (CMB)
  • 14. Philip Tomasino (L.A)
  • 15. Moritz Seider (S.J)
  • 16. Cameron York (PHI)
  • 17. Philip Broberg (CAL)
  • 18. Victor Soderstrom (MIN)
  • 19. Thomas Harley (MIN)
  • 20. Connor McMichael (WAS)
  • 21. Ville Heinola (VAN)
  • 22. Emil Bemstrom (LAS)
  • 23. Arthur Kaliyev (MIN)
  • 24. Ryan Suzuki (S.J)
  • 25. Tobias Bjornfot (T.B)
  • 26. Samuel Poulin (MTL)
  • 27. Lassi Thomson (CHI)
  • 28. Nils Hoglander (L.A)
  • 29. John Beecher (NYR)
  • 30. Jakob Pelletier (NYI)
  • 31. Bobby Brink (NYI)

Round 2

  • 32. Alex Barre-Boulet (S.J)
  • 33. Brayden Tracey (LAS)
  • 34. Simon Holmstrom (ANA)
  • 35. Raphael Lavoie (ANA)
  • 36. Nicholas Robertson (L.A)
  • 37. Nolan Foote (PIT)
  • 38. Victor Olofsson (WPG)
  • 39. Jamieson Rees (S.J)
  • 40. Pyotr Kochetkov (DET)
  • 41. Cayden Primeau (ARI)
  • 42. Jayden Struble (OTT)
  • 43. Brett Leason (EDM)
  • 44. Alex Vlasic (CMB)
  • 45. Ryan Johnson (N.J)
  • 46. Otto Koivula (S.J)
  • 47. Karson Kuhlman (S.J)
  • 48. Ben Gleason (S.J)
  • 49. William Borgen (MIN)
  • 50. Matthew Robertson (WAS)
  • 51. Samuel Fagemo (L.A)
  • 52. Antti Tuomisto (NYI)
  • 53. Pavel Dorofeyev (L.A)
  • 54. Egor Afanasyev (LAS)
  • 55. Patrik Puistola (L.A)
  • 56. Nikita Alexandrov (T.B)
  • 57. Kaedan Korczak (T.B)
  • 58. Vladislav Kolyachonok (DAL)
  • 59. Karl Henriksson (ARI)
  • 60. Mads Sogaard (L.A)
  • 61. Albin Grewe (VAN)
  • 62. Taro Hirose (DAL)

Round 3

  • 63. Pavel Francouz (PHI)
  • 64. Vladislav Gavrikov (DAL)
  • 65. Shane Pinto (MTL)
  • 66. Jackson Lacombe (ARI)
  • 67. Robert Mastrosimone (LAS)
  • 68. Joachim Blichfeld (TOR)
  • 69. Nathan Legare (WPG)
  • 70. Albert Johansson (NYI)
  • 71. Oliwer Kaski (DET)
  • 72. Hunter Jones (NYI)
  • 73. Mattias Norlinder (OTT)
  • 74. Dillion Hamaliuk (COL)
  • 75. Simon Lundmark (CMB)
  • 76. Joel Persson (WAS)
  • 77. Drew Helleson (T.B)
  • 78. Vladislav Firstov (ANA)
  • 79. Anttoni Honka (CAR)
  • 80. Filip Larsson (DAL)
  • 81. Nico Sturm (ANA)
  • 82. Jimmy Schuldt (ANA)
  • 83. Matthew Stienburg (VAN)
  • 84. Ronald Attard (NYI)
  • 85. Artemi Kniazev (CAR)
  • 86. John Farinacci (PHI)
  • 87. Samuel Bolduc (T.B)
  • 88. Dominik Kahun (BOS)
  • 89. Nikita Okhotyuk (CAR)
  • 90. Yegor Spiridonov (WAS)
  • 91. Hugo Alnefelt (L.A)
  • 92. Ilya Konovalov (L.A)
  • 93. Dominik Kubalik (WPG)

Round 4

  • 94. Michael Anderson (L.A)
  • 95. Graeme Clarke (DAL)
  • 96. Ilya Mikheyev (ANA)
  • 97. Alex Beaucage (LAS)
  • 98. Erik Portillo (LAS)
  • 99. Andy Welinski (PIT)
  • 100. Matt Luff (S.J)
  • 101. Veini Vehvilainen (L.A)
  • 102. Max Veronneau (DET)
  • 103. Mikhail Berdin (NAS)
  • 104. Maxim Cajkovic (OTT)
  • 105. Philipp Kurashev (WPG)
  • 106. Zachary Jones (MIN)
  • 107. Alexander Campbell (N.J)
  • 108. Adam Beckman (MIN)
  • 109. Riley Damiani (DAL)
  • 110. Mikhail Abramov (N.J)
  • 111. Layton Ahac (MIN)
  • 112. Michal Teply (WAS)
  • 113. Joakim Nygard (WAS)
  • 114. Kyle Keyser (S.J)
  • 115. Marshall Warren (MIN)
  • 116. Semyon Chystyakov (CAR)
  • 117. Domenick Fensore (L.A)
  • 118. Gianni Fairbrother (NYI)
  • 119. Josef Korenar (BOS)
  • 120. Isaiah Saville (DAL)
  • 121. Daniil Misyul (ARI)
  • 122. Joel L'Esperance (BOS)
  • 123. Radim Simek (TOR)
  • 124. Ilya Nikolaev (LAS)

Round 5

  • 125. Dustin Wolf (EDM)
  • 126. Alex True (ANA)
  • 127. Ryan Kuffner (ANA)
  • 128. Jeremy Davies (ARI)
  • 129. Aliaksei Protas (LAS)
  • 130. Mikko Kokkonen (PIT)
  • 131. Jordan Spence (WPG)
  • 132. Artyom Zagidulin (L.A)
  • 133. John Ludvig (DET)
  • 134. Mac Hollowell (NAS)
  • 135. Rhett Pitlick (OTT)
  • 136. Cole Schwindt (COL)
  • 137. Mitch Reinke (WPG)
  • 138. Michael Vukojevic (N.J)
  • 139. Tuukka Tieksola (FLO)
  • 140. Axel Jonsson-Fj?llby (BOS)
  • 141. Josh Archibald (CAL)
  • 142. Henri Nikkanen (FLO)
  • 143. Lukas Parik (STL)
  • 144. Mikhail Shalagin (L.A)
  • 145. Nick Seeler (CAL)
  • 146. Massimo Rizzo (FLO)
  • 147. Dylan Coghlan (NAS)
  • 148. Ryder Donovan (ANA)
  • 149. Antti Saarela (WAS)
  • 150. Connor Clifton (ANA)
  • 151. Yegor Zamula (BOS)
  • 152. Arttu Ruotsalainen (ARI)
  • 153. Otto Leskinen (BOS)
  • 154. Quinn Olson (VAN)
  • 155. Mat Robson (BOS)